• Wpisów: 23
  • Średnio co: 101 dni
  • Ostatni wpis: 5 lat temu, 11:46
  • Licznik odwiedzin: 5 113 / 2444 dni
 
swingofemotions
 
AUTOR
Paulo Coelho znany jest na całym świecie. Większość z Was z pewnością czytała "Alchemika", "11 minut" czy "Czarownica z Portobello". Mało kto jednak wie więcej o jego życiu. Paulo pochodzi z Brazylii, zaczął swoją karierę od pisania piosenek rockowych dla Raula Seixasa. Wysyłany był wielokrotnie przez swoich rodziców do "psychiatrówka", ponieważ nie mogli pogodzić się z frywolnym trybem życia syna, który według nich powinien skończyć studia i zostać inżynierem. Swego czasu Coelho był hippisem, brał narkotyki i siedział w więzieniu. Jednak w pewnym momencie swojego życia "oprzytomniał", poznał przyszłą żonę (od której później odszedł), wyprowadził się do Londynu i zaczął pisać...
Obecnie mieszka we Francji.

Pierwszą książką autora, przełożoną na język polski był "Pielgrzym".

PIELGRZYM - spis treści
Książka zaczyna sie prologiem i kończy epilogiem.
*Przyjazd
*Saint-Jean-Pied-de-Port
*Stwórca i stworzenie
*Okrucieństwo
*Posłaniec
*Miłość
*Ślub
*Zapał
*Śmierć
*Przywary ludzkie
*Zwycięstwo
*Szaleństwo
*Rozkaz i posłuszeństwo
*Tradycja
*Cebreiro


Książka opowiada o (jak sama nazwa wskazuje) pielgrzymie i jego drodze "Szlak Świętego Jakuba", nazywany - drogą zwykłych ludzi. Powieść oparta jest na własnych doświadczeniach autora.
Bohaterami są Paulo (autor) i jego przewodnik Petrus. Podczas wędrówki Pielgrzym odkrywa sam siebie, rzeczy istotne, uczy się kontroli nad sobą i zjawiskami, wykonując różne ćwiczenia np. ćwiczenie wody, słuchu czy cieni. Niezwykle interesujące jest "ćwiczenie pogrzebania żywcem", kiedy to bohater wyobraża sobie własny pogrzeb, widzi siebie leżącego w trumnie, słyszy rozmowy osób uczestniczących w pochówku, czuje robaki, które jedzą  jego ciało. W ten sposób ma stawić czoła śmierci, przekonać się kim ona jest i przestać się jej lękać. Na drodze spotyka również demony w postaci psa z którym toczy walkę czy Cygana, a także anioły. Poddawany jest również próbom, kiedy ranny i osłabiony ma osadzić w ziemi wielki, drewniany krzyż, czy zmierzyć się z siłą wodospadu. Powieść przede wszytskim ukazuje szereg zmian duchowych jakie zachodzą w Pielgrzymie, którego celem jest odnalezienie miecza. Przez całą tą drogę wie dokładnie po co zmierza, ale dopiero na końcu odkrywa najistotniejszą tajemnicę tego działania.

OSOBISTE ODCZUCIA
Muszę powiedzieć, że powieść jest bogata w wydarzenia, ma szybką akcję (codziennie bohaterzy robią i spotykają coś innego), jednak nie nazwałabym jej jedną z moich ulubionych. Czytałam opornie. Może troszeczkę z braku czasu, a może nie zachwyciła mnie na tyle, aby zostać "ksiażką jednej nocy"??
Mimo tego, zachęcam do zbudowania własnej opinii. Minusem który dostrzegłam było opisywanie "ćwiczeń" wyrwanych z kontekstu. Nie były zespolone z treścią ksiażki, lecz przpominały formę "zakładki", która przerywała dwie strony (nie wiedziałam, czy mam konczyć wątek, czy porzucić go i czytać opis ćwiczenia).

“To co jest niezwykłe, znajduje sie na drodze zwykłych ludzi”Miłego czytania:)

  •  
  • Pozostało 1000 znaków